IPL

IPL – epilácia pulzným svetlom

Životný cyklus chĺpku je dôležitým faktorom pre úspešné IPL ošetrenie. Koncentrácia melanínu v puzdre folikulu má výrazný vplyv na účinnosť terapie. Životný cyklus vlasu prebieha v troch fázach:

Anagénna – fáza rastu, katagénna – fáza ústupu a telogénna – tichá fáza

Anagénna fáza sa rozdeľuje na ďalších 6 fáz. V prvej sa aktivizuje rast chĺpku. Až vo štvrtej anagénnej fáze sú matrixové bunky melanocytov plne vyvinuté. Nový vlas vyrastá v 6. anagénnej fáze na povrch pokožky.
V katagénnej fáze sa papily zmenšujú a vlas sa oddeľuje.
V telogénnej fáze sa papily naďalej zmenšujú a úplne sa oddeľuje od vlasovej cibuľky. V tejto fáze sú chĺpky niekoľko týždňov v pokoji, až kým sa papily opäť aktivizujú v anagénnej fáze.

Fotoepiláciou sa odstraňujú chĺpky v anagénnej fáze päť až šesť.  Nakoľko len v tejto fáze obsahujú vlasové bunky dostatok melanocytov, čím farebne odlíšia cibuľku od okolitého tkaniva. Na pokožke hlavy je 80-90% vlasov v anagénnej fáze. Pri ochlpení tela je to opačne. Tu sa nachádza len 10-20% chĺpkov v anagénnej fáze, ktorá trvá kratšie ako telogénna.  Ochlpenie nôh obsahuje približne 20 % a zvyšok tela 15-20% chĺpkov v anagénnej fáze.
S každým foto ošetrením sa dá v ideálnom prípade odstrániť len 15-20% ochlpenia,  pretože chĺpky  sa musia nachádzať v anagénnej fáze 5-6. Preto je počet ošetrení u každého klienta individuálny, v priemere je potrebné absolvovať 5 až 8 ošetrení. Prvé ošetrenia doporučujeme s odstupom 4-6 týždňov.
Puzdro folikulu je dôležitou cieľovou štruktúrou pre fototermolýzu. Cieľom fotoepilácie je poškodiť papily takým spôsobom, aby sa dlhodobo zastavil rast vlasu. Iba pri hnedom až tmavom ochlpení sa v nich nachádza dostatočné množstvo tmavých matrix – kortex buniek. Tieto tmavé štruktúry dokážu absorbovať dostatočné množstvo svetla a infračervenej energie na to, aby došlo k zvýšeniu teploty (viac ako 70°C), ktorá poškodí papily. K odumretiu vlasových cibuliek výrazne prispieva aj poškodenie krvných kapilár vyživujúcich vlasovú cibuľku.

V prípade, že vlas je svetlý, veľmi tenký alebo šedivý, je postup ošetrenia iný. Takýto chĺpok najskôr odstránime depiláciou voskom a papila sa následne ošetrí pulzným svetlom. Cieľom pri tomto spôsobe nie je melanín, ale červené krvné farbivo hemoglobín, ktorý sa pri vytrhnutí vyleje do vlasového folikulu.
Chĺpky na ošetrenom mieste vypadajú až po niekoľkých dňoch, keď už zničený priestor vlasových cibuliek, ktoré sa nachádzajú asi 1 až 5 milimetrov pod kožou, neponúka oporu. Následne po určitom čase začínajú dorastať chĺpky, ktoré sa v čase ošetrenia nachádzali v kľudovej fáze.

3D Fotoomladenie – Fotorejuvenizácia

Fotorejuvenizácia je v súčasnosti najúspešnejšia neinvazívna metóda bez použitia chirurgického zákroku na omladenie a regeneráciu pokožky. Pri tejto metóde sa používa IPL (Intenzívne Pulzné Svetlo), kde svetelný lúč prechádza do hlbších vrstiev pokožky a podporuje tvorbu kolagénových vlákien, ktoré sú zodpovedné za vypnutie pokožky. Aplikáciou IPL sa vrásky zredukujú, spevnia sa kontúry tváre, navyše dochádza aj k farebnému zjednoteniu pleti, eliminácii drobných cievok a k stiahnutiu rozšírených pórov. Touto metódou môže byť ošetrená akákoľvek časť ľudského tela. Je vhodná ako pre ženy, tak i pre mužov.

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sa objavujú častejšie u žien a sú podmienené antikoncepciou, tehotenstvom, nadmerným slnením a genetickou predispozíciou. U starších ľudí vznikajú rôzne starecké škvrny a pigmenty spôsobené chronickým UV žiarením. Môžu sa vyskytovať kdekoľvek na tele, najčastejšie však vznikajú na tvári, dekolte a chrbtoch rúk. V lokálnej liečbe sa používajú krémy s obsahom účinných bieliacich látok. V odbornej liečbe je momentálne najúčinnejším spôsobom na odstránenie škvŕn použitie intenzívneho pulzného svetla /IPL/ najnovšej generácie. Zákrok je pomerne rýchly, bezbolestný, s pocitom drobného štipkania. Lúče svetla sa podľa vlnovej dĺžky zachytávajú v kožnom pigmente. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Podľa hĺbky a intenzity pigmentácie je potrebné zákrok v mesačných cykloch opakovať. Počas celého roka sa odporúča chrániť pred slnkom používaním krémov s vysokým ochranným faktorom.

Odstránenie cievok

Neželané cievne lézie – žilky a začervenanie kože možno prístrojom IPL úspešne redukovať. Žiarenie je pri odstraňovaní žiliek vychytávané v krvnom farbive – hemoglobíne. Energia lúča sa premení na teplo čo vedie k deštrukcii cievky a jej odstráneniu.

Akné

Pulzné svetlo je technológiou najnovšej generácie, ktorá je určená na terapeutickú a alternatívnu liečbu problémov s akné. Aktívny mechanizmus je založený na presnom pôsobení svetelného lúča vysielanom prostredníctvom IPL (Intenzívneho Pulzného Svetla) na P.Acne baktériu, ktorá tvorí akné a je veľmi citlivá práve na tento druh záblesku svetla. Nasvietením IPL svetlom dochádza k jej postupnému rozkladu a ukončeniu zápalového procesu.