Čo je celulitída?

Čo je to celulitída?

Celulitída je estetický problém, ktorý dnes trápi takmer viac ako 90% žien. Je spôsobená naberaním tukových buniek v podkoží, vďaka čomu sa na koži vytvára tzv. hrudkovitá hmota, ktorá sa prejavuje nerovnosťami na povrchu tela. Veľmi častým faktorom vzniku celulitídy je hormonálna predispozícia (vyššia tvorba ženského hormónu Estrogén), okrem toho však toto ochorenie súvisí aj napríklad s nadváhou jedinca, či prípadne nesprávnou stravou, ktorú človek denno-denne prijíma. Vyskytuje sa predovšetkým v oblasti bokov, stehien a zadku. Celulitída sa s pribúdajúcimi rokmi človeka je omnoho viac viditeľná. U mladších žien je menej viditeľná z dôvodu väčšej pružnosti kože a vyššej produkcii kolagénu.

Celulitída sa odborne rozdeľuje do 3 fáz:

  1. Edematózna fáza-vzniká z dôvodu nehybnosti tekutých látok, hromadením tukov a vody v tkanivách kože. Táto fáza sa vyskytuje u mladších žien, keďže koža pri tomto stave je ešte pružná a pevná. Jedným zo znakov je napríklad pocit ťažkých nôh.
  2. Fibrózna fáza-na rozdiel od prvej fázy je fibrózna fáza už viditeľná. Vďaka tzv. pomarančovej koži vznikajú na pokožke nerovnosti, ktoré trápia mnohé ženy. Táto fáza sa vyskytuje v období, keď koža už prestáva produkovať vo väčšom množstve kolagén a elastín. Okrem toho môžeme pozorovať zmenu farby kože, či sčervenanie oblasti, na ktorú vyvinieme tlak prstom.
  3. Sklerotická fáza-je posledným štádiom celulitídy. Vyskytuje sa u starších žien, v tomto štádiu je jasne viditeľná zmena tkaniva. Okrem toho sa na koži vyskytujú tvrdé a bolestivé hrčky.

Čo všetko sa podieľa na vzniku celulitídy?
Okrem zvýšenej činnosti ženských hormónov sa na vzniku podieľajú aj iné dôvody. Jedná sa napríklad aj o hormonálnu liečbu, ktorú ženy postupujú z rôznych zdravotných dôvodov, napríklad hormonálna antikoncepcia, ktorá svojím účinkom na hormóny zvyšuje Estrogén. Ďalším faktorom vzniku celulitídy je napríklad tehotenstvo, menopauza, rôzne hormonálne zmeny tela a iné ako napríklad:

  • stres
  • porucha metablizmu tela
  • nízky príjem tekutín počas dňa
  • konzumácia rôznych prostriedkov, ktoré znižujú prietok krvi v tele
  • nadváha
  • nedostatok príjmu vlákniny

Ako predchádzať celulitíde

Možností ako predchádzať celulitíde je hneď niekoľko.

Pohyb
Pravidelný pohyb výrazne znižuje riziko vzniku celulitídy. Práve pravidelný pohyb sa výrazne podpisuje za správnu cirkuláciu krvi v tele, či správnu funkciu lymfatického systému, ktorý odvádza z tela rôzne toxické látky. Kľudne stačí niekoľko desiatok minút prechádzky, prípadne občasný (2-3x do týždňa) tréning v posilňovni. Okrem toho vďaka cvičeniu spálite niekoľko tisícok kalórií, vďaka ktorým sa vyhnite prípadnému priberaniu zo stravy.

Strava
Žiadna drastická diéta nie je správnym kľúčom k tomu ako predchádzať celulitíde. Správna cesta akou by ste sa mali vybrať je pestrá, hodnotná strava bohatá na živiny, bielkoviny a správny pomer sacharidov (zložitých) a zdravých tukov. Okrem toho je potrebné dbať na správny prísun tekutín, minimálne 2 litre vody denne a naopak je potrebné sa vzdať cigariet a rôznych destilátov, ktoré znižujú prietok krvi v tele.

Pravidelná masáž
Snáď najpríjemnejšia metóda ako predchádzať celulitíde je pravidelná masáž, ktorá podporuje v danej oblasti správnu cirkuláciu krvi. Okrem toho vďaka masáži dochádza k pocitu úľavy ťažkých nôh.

Anticelulitídové krémy
Vďaka širokej ponuke kozmetických firiem je dnes možné dostať hneď niekoľko pomerne účinných proticelulitídových krémov. Aj keď viac menej všetky tieto krémy pôsobia na tom istom princípe predsa si treba dávať pozor na zloženie krému. K najúčinnejším látkam, ktoré by tieto krémy mali obsahovať patrí kofeín, teofilín, vitamín C, vitamín A, výťažok z rozmarínu a podobne. Krémy je potrebné aplikovať v správnom množstve, ideálne za pomoci masáže, vďaka, ktorej zabezpečíme správny príjem látok do kože.

Zábaly
Vďaka rôznym zmesiam, ktoré zábaly obsahujú je možné pomerne účinne predísť, čí prípadne sa zbaviť celulitídy. Pokiaľ nezaberú predošlé metódy, prichádza na rad lekár. Jedna z možností sú zábaly Arosha. Pri ošetrení metódou Arosha sa priamo na pokožku aplikuje tkanina napustená aktívnymi látkami, ktoré sa vstrebú do tela. Použitá tkanina napomáha pôsobeniu aktívnych kozmetických zložiek po dobu 30 minút, pričom nedochádza k ich vyprchaniu. Plastová fólia pre zabalenie klienta pomáha:

  • Dôkladnejšiemu vstrebaniu aktívnych zložiek do pokožky
  • Udržanie či zvýšenie lokálnej teploty ošetrovaných partií
  • Udržanie vlastností aktívnych látok
Celulitida pred osetrenim AroshaArosha pre osetrenie celulitidyCelulitida po osetreni Arosha

Mezoterapia
Mezoterapia je zavádzanie účinných látok do kože pomocou aplikácie tzv. mikroihiel. Mezoterapia za sebou nezanecháva žiadne stopy, okrem mierneho opuchu a začervenania, ktoré však mizne do niekoľkých hodín až dní od aplikácie. Práve vďaka aplikácií dermavalčeka, ktorým sa vykonáva mezoterapia sa do kože dostanie niekoľko násobne viac účinných látok, ktoré práve potláčajú vznik, či samotnú celulitídu. Okrem toho samotná mezoterapia vďaka tzv. mikrorankám podporuje tvorbu kolagénu, prietok krvi, ktoré taktiež pôsobia veľmi efektívne proti celulitíde.

Vákuumterapia
Bankovanie pôsobí na mieste tým, že danú oblasť kože špeciálny stroj, či sklenená banka pritiahne k sebe, čím sa v postihnutej oblasti zlepší prekrvenie, ktoré má priaznivý účinok proti celulitíde. Okrem toho sa bankovaním uvoľňujú spazmy a myoglézy, ktoré spôsobujú bolesť, čím dochádza práve aj k úľave od bolesti spôsobenou celulitídou.

Ultrazvuk
Liečba ultrazvukom pracuje na podobnom princípe ako liečba cellulolipolýzou. Práve vďaka zníženiu tukových zásob je táto metóda veľmi účinná, naviac úplne bezbolestná. Liečbu ultrazvukom môžeme kombinovať s inými účinnými metódami, ktoré Vám navrhne Váš lekár.